Köşe Yazıları

Tarihten İzler

Tarihten İzler


KORKULUK

Köydeki tarlalara daha çok uçan kuşlar gelmesin İnsan var zannedip mahsüle zarar vermesin diye konulan ve günümüzdede teknolojik yöntemlerde bulunsa hala vazgeçilemeyen Korkuluk yani bir nevi Güvenlik sistemi.

PULLUK

Traktörün olmadığı zamanlarda araziyi sürmek(ekim için hazırlama) için kullanılan ve binek hayvan(at,eşek) ile çalışan Çiftçi aleti. Günümüzde halen traktörün giremediği taşlıklı, yamaç ve dar arazilerde kullanılan bir yöntem.

KÜSÜK

Kapı Kilidi olarakta tanımlayabileceğimiz küsük. Kapının kapalı olmasını sağlamak için kullanılan ve ihtiyaç halinde asma kilitle güvenliği arttırılacak, eski yıllarımızdan bu güne taşınan kapı küsük sistemi.

CERGE

Cerge bir çeşit bahçe evi. Eski yıllarda bağda bahçede çalışırken gündüz barınma ihtiyacını karşılanacak aynı zamanda yağmurdan korunmak ve gölgelenmeyide sağlayacak Cergeler tamamen doğal malzemelerden yapılmaktadır. Duvarları taş çatısıda odun ve bağ çıbıkları oluşturur. Günümüzde artık yapılmasada cergeler eski yıllardan kalanlar, halen doğal yapısıyla ihtiyacı karşılamakta ve tarihe tanıklık etmektedir.

KAĞNI
Arazideki hasatı taşımak için kullanılan binek aracı. İki tane öküze bağlanarak sürülen kağnılar aracı fazla geniş olmadığından arazideki hasatı eve taşımak için defalarca sefer yapmak gerektirirdi. Ama dönemin en lüks sistemi ve öküzlerin değerli olması nedeniylede herkeste olabilecek bir taşıt değildir. Günümüzde hiç bulunamayan kağnılar tarih sayfasındaki yerini almış, o günleri yaşayanlara şimdiki kamyonlar o zamanlar olsa dedirtmiştir.

CINGIRAKLI KUYU
Eski yıllarda su ihtiyacı Su kuyularından ve Yalak dediğimiz akarsularda sağlanırdı. Su kuyularından suyu çıkarmanın yöntemde Cıngıraklı denilen ve iki uzun odun arasına uzatılan ve aradaki odunun inip kalkmasını sağlayan mekanizma sayesinde su kovaya doldurulur ve kaldırılıp çekilirdi. Calaskalı(zencirli) sistemin gelmesiyle bu tarihi yöntem artık yatırım zahmetinden ötürü kurulmamaya başladı. Günümüzdede  köyde 2 adet kaldı. Diğerleri tamamen yok oldu, yani bu tarihi yöntemde yok olmak üzere.


YALAK

Su ihtiyacını karşılamak ve çıkan suyun artanındanda biriken yalak dediğimiz küçük su havuzlarında biriken sularına hayvanların sulandığı yöntem. Günümüzde halen kullanılan sular dağlardaki su kaynakları kazılarak temin edilmekte ve kar sularıyla beslenmektedir.

SU BİDONU
Aslında bu bidon normal ve değersiz bir temizlik kabından başkası değil fakat, köylümüz bu kabları atmaz içme suyu konulacak şekilde temizler su kabı haline getirir. Fakat bidonu farklı kılan dışındaki elbisedir. Bidonun dışına kullanılmayan elbiselerde dikilerek suyun ısınmamaını engellemek ve Buzdolabı vazifesi gördürmek istenir. Onun içindeki suda her zaman soğuktur. Dipnot: İzole görevini tam görebilmesi için genellikle kışlık elbiselerden bidon giydirilir. 

GARA TENCERE ve ODUN ATEŞİ
Köyde eskiden lpg li ocaklar olmadığı, doğalgazın halen uğramadığı bir yerde pişirme ihtiyacı elbette odun ateşinden olur. Bu odun ateşinin vazgeçilmezide kara tencere ve kara su güğümleridir. Kara olmasıda odun ateşinden çıkan is zamanla kabı karartmakta ve etrafına işlemekte. Fakat lezzet farkı araştırmalarlada sabit odun ateşinden olan çayda başka yemek lezzetide başka olur. Ne kadarda o lezzeti bilmeyenlere tencereninin dışınaki görüntü çekici gelmesede Armutluya gidenlere muhakkak tavsiye ederiz. Çünkü evlere ocak, tüp gelede hala bu yöntemden vazgeçilmedi ve dağlardada halen bu şekilde yemekler yenmekte, çaylar kaynamakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu