Tepeköy Hakkında

Köyümüz Hakkında

Tarihçe

Hacıahmetlitepeköy Kirkagaç ilçesinden kan davasi yüzünden Karaosmanoglu ailesi bu yöreye göç edip, burada yasayan Ömerogullari ile akrabalik kurarak bu iki aile köyün kurulmasina vesile olmustur. Tarih boyunca kimlerin elinde kaldigi ve üzerinde kurulmus beylik yoktur.

Hacıahmetlitepeköy nüfusuna kayıtlı sülaleler

 1. Altuntaş 
 2. Ateş 
 3. Çelik 
 4. Doğan 
 5. Güler 
 6. Güzel 
 7. Keleş 
 8. Karakaya
 9. Karakuş 
 10. Sarıkaya 
 11. Şahan 
 12. Şahin 
 13. Ülger 
 14. Yeşilöz 
 15. Yüksel 
Coğrafya

Hacıahmetlitepeköy Köyü Aksaray şehir merkezine 61 km uzaklıkta olup Ağaçören ilçesine bağlıdır. Köyün doğu ve güney doğusunda Dadılar Köyü ve Çiftevi Köyü, kuzeyinde Kederli Köyü güney batısında Abdiuşaği Köyü arazisi ile çevrilidir.

İklim

Hacıahmetlitepeköy Köyü’nde kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen karasal iklim görülür. Thorntwait’in iklim tasnifine göre, Hacıahmetlitepeköy Köyü yarı kurak iklim özelliğine sahiptir. Köydeki yıllık sıcaklık ortalaması 11.3°C, yıllık yağış miktarı ise 400mm’ den azdır. Hacıahmetlitepeköy köyündeki yıllık yağış ortalaması, 350 – 400 mm arasında değişir.

 

Eğitim

Köyde,ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.

Ekonomi

Köyün geçim kaynağı tarımcılık olup, bunun yanında son zamanlarda hayvancılık daha ön plana çıkmıştır. İlk zamanlarda tarımcılık öküz ve atlarla yapılırdı. (Eski Tarim Aletlerine Bakmak icin Tiklayin) Daha sonra motorlu araçların yaygınlaşması ile traktörlerle yapılmaya başlandı. Köyde ilk traktörü Eren Karakaya ve Kavlağın Ahmet ortak olarak almıştır.

Nüfus ve Dağılımı

Hacıahmetlitepeköy Köyü, köyün yaşam şartlarının yetersiz olması ve de artan nüfustan dolayı büyük şehir merkezlerine göç vermiştir. Şu anda köyde bulunan hane sayısı yaklaşık olarak 70 civarındadır. Ancak bu sayı yaz aylarında daha da artmaktadır. Göç verilen şehirlerin başında Aksaray, Şereflikoçhisar, Ankara ve İstanbul yer almaktadır. Detayli nufus bilgileri icin tiklayin

Muhtarlık

 Yerleşim yerinin köy tüzel kişiligi alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlik seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2019 Ibrahim Altuntaş
2014 Ibrahim Altuntaş
2009 Mustafa Karakus
2004 Capan Ülger
1999 Mustafa Karakuş
1994 Mustafa Karakuş
1989 Mustafa Karakuş
1984 Mehmet Karakaya
1979 Mehmet Karakaya
1974 Mustafa Altuntaş

Altyapı bilgileri

öyün icme sebeke suyu vardir.Ama kanalizasyon şebekesi yoktur.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlik ocagi ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektirik ve sabit telefon vardır.

1- ASFALT YOLU Var
2- STABİLİZE YOLU Var
3- İÇME SUYU Var – Yeterli
4- SU ŞEBEKESİ Var
5- KANALİZASYON Var
6- ELEKTRİK DURUMU Var
7- TRAFO SAYISI 2 Adet
8- TELEFON ŞEBEKESİ Var
9- TELEFON ABONE SAYISI
10- BAĞLI OLDUĞU SANTRAL Ağaçören

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı