Tepeköy Hakkında

Köyümüz Hakkında

Tarihçe

Hacıahmetlitepeköy Kirkagaç ilçesinden kan davasi yüzünden Karaosmanoglu ailesi bu yöreye göç edip, burada yasayan Ömerogullari ile akrabalik kurarak bu iki aile köyün kurulmasina vesile olmustur. Tarih boyunca kimlerin elinde kaldigi ve üzerinde kurulmus beylik yoktur.

Hacıahmetlitepeköy nüfusuna kayıtlı sülaleler

Ailelere bakmak için soyadlarına tıklayınız.


Tarihçe

Köyümüz Hakkında

Hacı ahmetli tepeköy Kırkağaç ilçesinden kan davası yüzünden Karaosmanoğlu ailesi bu yöreye göç edip, burada yasayan Ömeroğulları ile akrabalık kurarak bu iki aile köyün kurulmasına vesile olmuştur. Tarih boyunca kimlerin elinde kaldığı ve üzerinde kurulmuş beylik yoktur. 


Coğrafya

Köyümüz Hakkında

Hacıahmetlitepeköy Köyü Aksaray şehir merkezine 61 km uzaklıkta olup Ağaçören ilçesine bağlıdır. Köyün doğu ve güney doğusunda Dadılar Köyü ve Çiftevi Köyü, kuzeyinde Kederli Köyü güney batısında Abdiuşaği Köyü arazisi ile çevrilidir.


İklim

Hacıahmetlitepeköy Köyü’nde kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen karasal iklim görülür. Thorntwait’in iklim tasnifine göre, Hacıahmetlitepeköy Köyü yarı kurak iklim özelliğine sahiptir. Köydeki yıllık sıcaklık ortalaması 11.3°C, yıllık yağış miktarı ise 400mm’ den azdır. Hacıahmetlitepeköy köyündeki yıllık yağış ortalaması, 350 – 400 mm arasında değişir.Köyümüz dört mevsimin yaşandığı özelliklerini taşısa da,

  • Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
  • Yıllık yağış miktarı azdır.
  • Yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir.
  • Bitki örtüsü bozkırdır.

Eğitim

Köyde,ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.


Ekonomi

Köyün geçim kaynağı tarımcılık olup, bunun yanında son zamanlarda hayvancılık daha ön plana çıkmıştır. İlk zamanlarda tarımcılık öküz ve atlarla yapılırdı. (Eski Tarim Aletlerine Bakmak icin Tiklayin) Daha sonra motorlu araçların yaygınlaşması ile traktörlerle yapılmaya başlandı. Köyde ilk traktörü Eren Karakaya ve Kavlağın Ahmet ortak olarak almıştır.Geçim kaynaklarımız tıklayın 


Nüfus ve Dağılımı

Hacıahmetlitepeköy Köyü, köyün yaşam şartlarının yetersiz olması ve de artan nüfustan dolayı büyük şehir merkezlerine göç vermiştir. Şu anda köyde bulunan hane sayısı yaklaşık olarak 70 civarındadır. Ancak bu sayı yaz aylarında daha da artmaktadır. Göç verilen şehirlerin başında Aksaray, Şereflikoçhisar, Ankara ve İstanbul yer almaktadır. Detayli nufus bilgileri icin tiklayin


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiligi alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlik seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre Tepeköy muhtarları:

2019Ibrahim Altuntaş
2014Ibrahim Altuntaş
2009Mustafa Karakus
2004Capan Ülger
1999Mustafa Karakuş
1994Mustafa Karakuş
1989Mustafa Karakuş
1984Mehmet Karakaya
1979Mehmet Karakaya
1974Mustafa Altuntaş

Altyapı bilgileri

köyün icme sebeke suyu vardir. Ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlik ocagi ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol, asfalt olup köyde elektirik ve sabit telefon vardır.

1- ASFALT YOLUVar
2- STABİLİZE YOLUVar
3- İÇME SUYUVar – Yeterli
4- SU ŞEBEKESİVar
5- KANALİZASYONVar
6- ELEKTRİK DURUMUVar
7- TRAFO SAYISI2 Adet
8- TELEFON ŞEBEKESİVar
9- TELEFON ABONE SAYISI 
10- BAĞLI OLDUĞU SANTRALAğaçören

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu