Tepeköy Hakkında

Evlerimiz

Evlerimiz

Evlerimiz

Bir gün yolunuz bir Anadolu köyüne düşerse aç kalacağım, açıkta kalacağım diye hiç endişelenmeyin. Çünkü Anadolu insanı asırlar öncesinden misafirlere özel evini yapmıştır. Anadolu insanı köy odaları dediğimiz yerlerde dışarıdan misafirlerini ağırlar, yemeğini, çayını ikram eder. Anadolu’da kapısı dışarıdan kilitlenmeyip, içeriden kilitlenebilen özellikte bir mekândır köy odaları.

Temiz hava ciğerine dolsun istersen,
Hayvanlarla iç içe yaşam dilersen,
Gürültüden uzak kalayım dersen,
Dön köyüne kardeş, boş ver şehiri.

Köy odaları öldükten sonra sevabı devam eden yerlerden olarak algılanmış ve özellikle ova köylerimizde, Türkmen köylerimizde hali vakti yerinde olanlar mutlaka bir oda yaptırmıştır. Köy odaları köylüler için en önemli eğlence merkezidir. Uzun kış gecelerinde köy odalarında muhabbet bol olur. Fincan oynanır, yüzük saklanır. Oyunlar sergilenir. Zaman zaman yemesine içmesine bahisler tutulur. Yenilir içilir. Köy odaları aynı zamanda misafirlerin konakladığı yer olmayıp kültürümüzün yoğrulduğu, sorunların tartışıldığı bir yer olması bakımından da önemli bir mekan olmuş. Bugün bile varlığını sürdürmeye çalışan odalarımız artık can çekişiyor. Çünkü köylerden şehre göç her geçen yıl artıyor. Her göçün ardından bir köy odası boşalıyor ve bu odalar yıkılmaya yüz tutuyor.

 

Yüklük

Yüklük Yatak ve yorgan yığılan yer

 

 

 

Sedir Somya

Misafir odasında veya balkon da üzeri minderlerle kaplı genişçe oturulan yer.

 

 

 

Terek Tereklerin biçimlenmesinde bakır kapların çeşitliliği ve boyutları da etkilidir. haciahmetlitepeköy evlerinde tereklere dizilen bakır kaplar ve diğer mutfak gereçleri belli bir düzen içerisinde yerleştirilmektedir.Hatta evin hanımının bu malzemelerin dizilişine ayrı bir önem vermesi gerektiği şeklinde bir düşünce vardır.
Çünkü tepekoy de, evin hanımının temizliği ve maharetli olup olmadığı, bu kapların diziliş şekli ile ortaya çıkar düşüncesi hâkimdir.

 

 

Ambar

Buğday, arpa gibi tahılların ve un konulan bölmeli ambar

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu