Yöremizden bilgiler

Köyümüzün Evleri

KÖYÜMÜZÜN EVLERİ

Bir zamanlar köyümüzün evleri doluydu.Hepsinin bacasından dumanlar tüterdi.1980’li yıllardan itibaren şehirlere göçün hızlanması ve köyde kalan insanlarından bu dünyadan göçmesiyle evler bir bir boşalmaya başladı.Kapanan ocak tütmeyen evler zamanla yıkılmaya başladı.

Köyümüzün ne zaman kurulduğu hakkında kesin bir tarih olmamasına rağmen oldukça uzun bir geçmişi var.Belki bazı evlerin yapılalı 80-100 yıl oldu.Hiç düşündünüz mü? Bu evler nasıl ve hangi şartlarda yapıldı.Evlerin yapıldığı yıllarda ne bir araba, ne bir torba çimento nede tuğla vardı.Evler köyün civarlarından getirilen taş,çamur ve ağaçlardan yapıldı.Kiremit bile daha yeni evlerde kullanıldı.Bu evlerde binlerce taş kullanıldı.O kadar taş nasıl taşındı.O düzgün köşe taşları nerelerden nasıl getirildi.Duvarlarda kullanılan çamurlarların harundag gibi  uzak yerlerden hayvan gücüyle getirildiğini 40 yaşın üstündeki kişiler bilebilir.

Peki ya evlerin tavanlarında, tabanlarında ve yüklük diye bilinen dolaplarda kullanılan tahtaların nasıl temin edildiğini biliyor musunuz? Belki bugün birçoğumuz bilmiyoruz.O tahtaların hepsi iki kişinin kullanabildiği testere ile biçildi.Tabi bu biçme işi köyde yada köyün yanında yapılmıyor.hepsinde hiçbir makine kullanılmıyor.

Evet saygıdeğer köylülerim, Bizler de köye geldiğimizde evlerimizi kontrol edelim.Varsa onarılacak yerler iş büyümeden onaralım.Ailelerimizin bize bıraktığı eserlere sahip çıkalım.Onların hangi şartlarda yapıldığını aklımızdan çıkartmayalım.Bu evleri kullanmasak da onlar bizim kültür mirasımızdır.Çünkü bu evler tamamen el emeği ile yapılmıştır.Onların kıymetinin bilelim.Onları ve köyümüzü kaderine terk etmeyelim

Ambar

Beğday, arpa gibi tahılların ve un konulan bölmeli ambar

Sedir Somya

Misafir odasında veya balkon da üzeri minderlerle kaplı genişçe oturulan yer.

 

Terek

Evlerde veya dükkânlarda yüksekçe yerde yapılan raf.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu