Ağaçören belde, köyleri ve resimleri

Sarıhasanlı, Ağaçören

Sarıhasanlı, Ağaçören

Sarıhasanlı, Türkiye

Aksaray
Bilgiler
Nüfus 320 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 68600
Alan Kodu 0382
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Aksaray
İlçe Ağaçören

Sarıhasanlı, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Sarıhasanlı ( Dereköy ) tarihi net olarak bilnmemekle birlikte göçebe olarak yaşayan Hırsızoğulları alesinin bin sekiz yüzlü yılların başlarında hayvancılık yapmaya uygun olmasından dolayı bol suyu olan dere kenarına yerleştikleri söylenmektedir. Yerleşim yerinin dere boyunca olmasından dolayı Köyün bölgedeki ismi DEREKÖY olarak bilinmektedir. İlk yerleşen aile reislerinden birinin ismi Hasan olmasından dolayı köye Sarıhasan ismi verilmiştir. Daha sonra resmi kayıtlara (Cumhuriyet döneminde)Sarıhasanlı Köyü olarak geçmiştir. Köyde şuan: Hırsızoğulları, Tullamlar, Abdullah Kaler,Salih Kaler,Hacılar,Musa Çavuşlar,Muhacirler (Erzurum Muhacirleri),Dedeler,Hamdiler ve birkaç küçük aileden oluşan kabileler yaşamaktadır. Sarıhasanlı köyü de bölgedeki diğer köyler gibi göç vermektedir bu göçlerin başında Ankara gelmektedir (tahmini 150 hane)Daha sonra Avrupa ülkeleri, Ş.Koçhisar, Aksaray ve diğer iller gelmektedir.

Konu başlıkları [gizle]1 Kültür
2 Coğrafya
3 İklim
4 Nüfus
5 Ekonomi
6 Muhtarlık
7 Altyapı bilgileri
8 Dış bağlantılar

Kültür


Köyün gelenekleri çevre köylerle aynı olup, belirli ortak özellikler taşımaktadır. Düğün, nişan, sünnet,cenaze adetleri aynıdır. Farklı olarak düğünlerde oynanan “Kız kaçırma” (Papaz oyunu) çevre köylerde oynanmaz. Sadece Sarıhasanlı köyünde oynanır. Düğünler genellikle cuma günü öğleden sonra başlayıp pazar günü öğleye biter. Köyde düğünler normal çalgılı olur bazen mevlütlü düğünlerde olur. Köy halkı bırlik beraberlik içinde her düğüne katılırlar.

Yemek kültürü: Köye ait özel bir yemek yoktur. Düğünlerde ve mevlütlerde çorba yahni(çiflik kebap), kuru fasülye, sulu köfte, etli bulgur pilavı, komposto ve sütlaç yemekleri verilir Son zamanlarda bu da değişiyor hazır kıymalı pide yaptırılıp ayran ve kola ile veriliyor. Köy camisinin altında yemekhane vardır. İsteyen burada yemek vermektedir.

Köyümüzde en güzel yöresel yemekler özellikle de etli yahnili bulgur pilavı düğünlerde ve bizim ekmek çıkarma dediğimiz mevlütlerde yapılır. köyümüze has yemekler pekmezli bulamaç, sütlü bulamaç ayranlı aş, ayrıca bizim aşuremiz farklıdır ve sütle yapılır çok güzeldir.arabaşı, sündürme, mercimek cacığı,kirli aş,YAHNİMİZ,göbelekli pilav,yoğurtlama,suvannama, yaprak cacığı,lepe,sütlü aş,çıtlık-yemlik salatası,kömbemiz, gözlememiz,baldırcan cacığı,hamur topalağı,ekirli pilav,katma aşı, hedik,hoşaf yöresel yemeklerimizden bazılarıdır.sütlü lepe

Coğrafya

Aksaray iline 82 km, Ağaçören ilçesine 7 km uzaklıktadır. Doğusunda Güzelöz Köyü, batısında Sipahiler Köyü, güneyinde Yenişabanlı Köyü, kuzeyinde Bgğazköy Kasabası bulunmaktadır. Sarıhasanlı Köyü vadi boyunca uzandığı için dere boyunca ceviz ağaçları mevcuttur. Bölgenin en meşhur cevizi burada yetişmektedir.Ayrıca tarım ürünleri de yetişmektedir.

İklim


Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 252
2000 320
1998 –

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgede en çok koyun Sarıhasanlı Köyünde bulunmaktadır. Sığır malı olarak inek beslenmektedir. Tarım ürünleri olarak arpa, buğday, fasülye, nohut, kabak, fiğ ekimi yapılmaktadır.meyve olarakta kayısı,badem,vişne,üzüm,elma,armut,şeftali koyun gelir kaynagindan biride ceviz.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 – Suayip Günaydin
[ [2004]] – Şuayip Günaydın
1999 – ihsan öngüç
1994 – Nevcivan ÜNSAL
1989 – Ahmet GÜNAYDIN
1984 – Ahmet GÜNAYDIN
1977 – İhsan ÖNGÜÇ
1973 – Mustafa ÖZTAŞ
1969 – Mustafa ÖZTAŞ
1965 – Ahmet ELİTAŞ
1961 – Mahmut ÖNGÜÇ
1957 – Haşim SOYSAl

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kılıçlı Köyü Resimlerine Bakmak İçin Tıklayın!

— Haci Ahmetli Tepekoy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu