Köşe Yazıları

Köyde Yaşamak İçin 10 Neden

Kentleşme yıllardır dünya çapında yaygınlaşmıştır. Köylerde doğan çoğu insan modern şehirlere koşar. Köy yaşam tarzı ile şehir yaşam tarzı arasında büyük farklılıklar vardır. Hangisinin daha iyi olduğunu söylemek zordur ama birbirlerine karşı üstünlükleri de yoktur.Şehirde yaşamak genellikle daha yüksek maaş, daha fazla fırsat, daha fazla eğitim kaynağı, daha iyi tıbbi bakım anlamına gelir. Bununla birlikte, bu nitelikler günümüzde köylerde de mevcuttur. Aksine, sadece köylerde yaşayan insanların anlayabileceği birçok şey vardır. Daha önce köylere gitmemiş olanlar için, köy yaşam tarzının gerçek güzelliğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Her gün temiz hava alırsınız

Otomobil egzoz, kötü kokulu atıklar, şehrin gürültüsü yok. Şehir hayatına çıkmak için neredeyse bir solunum maskesi takmak zorunda kalırken, köylerde yaşayarak her gün şafaktan karanlığa temiz hava alırsınız. Ayrıca her mevsimin farklı bir kokusunun olduğunu anlayabilirsiniz.

Huzurlu ve sakin bir hayat yaşayabilirsiniz

Şehir her zaman gürültülü, yolda çok sayıda araç ve insan var. Her yerden, trafik sesleri, endüstriyel sesler, inşaat bina sesleri ve komşularınızdan ve yaşam alanınızdan gelen sesler. Bununla birlikte, köylerde, bu sesler hakkında asla endişelenmenize gerek yoktur. Geceleri derin uyursunuz , gündüz sessiz bir yürüyüş yapabilir ve sakin hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Taze, yeşil ve temiz sebzeler yersiniz

Bir şehirde yaşıyorsanız tüm yiyeceklerin süpermarketten veya yerel alışveriş merkezlerinden satın alınması gerekir. Taze sebze bulmak için erken kalkmalı ve pazara girmelisiniz. Ancak, köyde yaşıyorsanız durum tamamen farklıdır. Kendiniz çeşitli sebzeleri bahçenizde yetiştirebilirsiniz.Kuşkusuz, köylerdeki yaşam maliyetleri çok daha düşüktür. Köyde şehirdeki bütçenizin yarısıyla, hatta daha azıyla yaşam sürebilirsiniz. Bunun nedeni tüketeceğiniz besin maddelerinin bir bölümünü kendiniz yetiştirebilirsiniz, kalan bölümünü ise ilk üretici olan köyde ki komşularınızdan alabilirsiniz.

Yalnız hissetmezsiniz

Şehirlerde yaşayan çoğu insan aynı hissi verir: Sadece 10 metre uzaklıktaki insanlar tarafından çevrelenir, ancak yalnız hissederler. Komşular arasında çok az iletişim vardır ve arkadaşlar onlarca kilometre uzakta olabilir. Ancak, köylerde yaşarken asla yalnız hissetmezsiniz. Her sabah komşularınıza merhaba diyebilirsiniz ve arkadaşlarınızdan sadece 100 metre uzakta yaşayabilirsiniz.

Daha fazla fiziksel egzersiz yaparsınız

Köy yaşamındaki her aktivite, arazi ile çalışmak, toprağa tohum ekmek, kış için odun kesmek ve toplamak, eski yol boyunca yürümek veya yakındaki bir dükkâna gitmek gibi fiziksel egzersiz gerektirir. Otuz dakikalık aktif bir yürüyüşün sisteminizi önümüzdeki 4 saat boyunca rahatlatacağı söylenirken, köy yaşamı otuz dakikadan fazla aktif yürüyüş yapmak için daha fazla fırsat yaratır.

Gökyüzünü kucaklayabilirsiniz

Endüstriyel kirlilik ile şehir gecelerinde görebileceğiniz şey sadece çeşitli evlerden, trafik ışıklarından, araç ışıklarından ve sokak lambalarından gelen kıvılcım ışıklarıdır, ancak gökyüzünde yıldızlar ve ay değildir. Ancak, köy bölgesinde, binlerce yıldızın parıldadığı temiz ve güzel bir gece gökyüzünü kucaklayabilirsiniz. Mehtaplı bir gecede, evinizin çatısından uzakta tüm detayları görebilirsiniz.

Trendlere takılı kalmazsınız

Bir şehirde yaşıyorsanız, dışarı çıkmadan önce giysilerinizin modaya uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu şeyleri sevmeseniz bile trend için fazladan alır ama kullanmazsınız. Ama köyde asla arkadaş çevreniz tarafından bunlara yönlendirilemezsiniz. İstediğiniz kadar basit ve özgürce yaşayabilirsiniz.

Park etme derdiniz olmaz

Bir arabanız varsa, kalabalık şehirlerde ücretli bir park yeri bulmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz, hatta ücretsiz bir park yeri bile bulamazsınız. Ancak, köylerde yaşıyorsanız, ücretsiz bir park yeri bulmanın ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz. Trafik ışığı ve trafik sıkışıklığı yok.

Daha güvendesiniz

Şehir hayatının büyük baskısı birçok insanı yozlaştırıyor. Şehirde çok fazla suç var. Birçok hırsızlık ve cinayet şehirde sıklıkla meydana geliyor. Şehirde çok daha fazla araç var, bu da sık sık trafik kazalarına neden oluyor. Köylerde, çok az trafik kazası meydana gelir. Size tehlike getiren bir diğer unsur, çoğu bir şehirden başka bir şehre uzanan salgın hastalıktır. Bu şeyler köylerde daha az mümkün olmaktadır. Köyler bu açıdan daha güvenilir yaşam noktalarıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu