Ağaçören belde, köyleri ve resimleri

Hüsrevköy, Ağaçören

Hüsrev Köyü, Türkiye

Hüsrevköy, Ağaçören

Aksaray
Bilgiler
Nüfus 360 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 68600
Alan Kodu 0382
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Aksaray
İlçe Ağaçören

Hüsrev Köyü, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Hüsrev Köyü, Aksaray ili Ağaçören ilçesine bağlı bir Anadolu köyüdür Köy 150 hanelidir. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Şu anda köyde yaşamakta olan hane sayısı 50 civarındadır. Köy büyükşehirlere göç vermektedir. Özellikle köy halkının büyük bir kısmı Ankara iline göçetmiştir.Büyük bir kısmıda yurd dışında yaşamaktadır.Tarim,Hayvancilik ve Agaclandirmayi en üst seviyeye cekebilmek icin yogun caba sarfeden bir köydür.Yetisen genc neslini ilim veya sanat alanlarina yönlendirmistir.

Konu başlıkları 
1 Tarihi
2 Kültür
3 Coğrafya
4 İklim
5 Nüfus
6 Ekonomi
7 Altyapı bilgileri
8 Dış bağlantılar

Hüsrevköy, Ağaçören

Tarihi köyün adi selcuklulardan kalmistir

Kültür

Hüsrev köyü pek çok anadolu köyünde olduğu gibi gelenek ve göreneklerini devam ettirmektedir. Yemek kültürü iç anadolu yemek kültürünü yansıtmaktadır. Yufkası, içli adı verilen gözlemesi, kömbesi ( bir tür köy ekmeği), sütlü aşuresi, etli yahnisi, kuymağı ( bir tür tatlı un ve yağdan yapılır), bulgur pilavı ve kessekli ayranı meşhurdur. ( kessekli derken ; tarlalar traktörle sürülürken parçalanmadan kalan iri toprak parçalarına halk arasında kessek denir. Diyeceksinizki ayranla ne ilgisi var ilgisi şöyle: yoğurdumuz süzme yoğurdudur. Süzme yoğurduda ayran yapılırken suda zor çözünür. çözünmeden kalan yoğurt parçalarına kessekli tabiri kullanılır.

Coğrafya

Aksaray iline 57 km, Ağaçören ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 360
1997 –

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hemde kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır . Köyün diğer köylerle , ilçe merkezi ve il merkeziyle bağlantısını sağlayan yol asfalttır. Köyde elektrik , sabit telefon ve internet bağlantısı vardır. Taşımalı sistemle civar köylerden hüsrev köyü ilköğretim okuluna öğrenciler gelmektedir.


Hüsrev Köyü Resimlerine Bakmak İçin Tıklayın!

— Haci ahmetli Tepekoy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu