Aksaray

Aksaray Kültür Evi

Sosyal bilgiler öğretim programının  gözlem, zaman ve kronolojiyi anlama, değişim ve sürekliliği anlama, empati, yaratıcı düşünme, iletişim, araştırma  gibi becerilerini  müzeler de ,  tarihi yerlerde, kültür evlerinde geliştirebiliriz. Müzelerdeki pek çok nesne, çocuğun bugünkü sosyal yaşamın da  karşılaştığı nesnelerin ilk halleridir. Çocuk, böylece insanların  o nesneyi,aleti, makineyi nasıl geliştirildiğini fark eder. Sosyal bilgilerin bilimsellik, duyarlılık, estetik gibi değerlerini müze ortamında oluşturabiliriz. 2000 yıl önce yapılmış bir müzelik  malzemedeki (kolye, küpe v.b ) tasarımdaki inceliği ve ustalığı gören bir öğrenci, geçmişte yaşamış insanları “ilken insan “olarak  algılamaya  yol açan  ilerlemeci tarih  anlayışının  tuzaklarına da düşmeyecektir. Bütün bunlar müzelerde gezi öncesinde, gezi sırasında ve sonrasında yapılacak etkinlikleri  çok iyi planlayarak ve ilgili materyalleri ( çalışma kağıtları gibi )hazırlayarak mümkündür.

Çocuklar, müzenin ölü bir geçmişin haznesi olmayıp, çok canlı ve eğlenceli bir yer olduğunu anladıkları anda,  biz eğitimciler başarı sağlamışız demektir.

Sosyal bilgiler dersi 4 sınıf  geçmişimi öğreniyorum ünitesinin daha kalıcı olması amacıyla öğrenciler  kültür evi veya kültürlerimizin yaşatıldığı bir mekana gezi düzenlenir.

Öğrenciler bu öğrenme alanıyla genel olarak Türk kültürünü oluşturan temel öğeleri tanıyıp benimseyerek, ulusal bilincin oluşmasını sağlayan kültürün korunması ve geliştirilmesi gerektiğini kabul eder. Öğrenciler , kültürel öğelerin bir toplumun ulusal kimliğinin oluşmasındaki  önemini fark ederler. Böylece kültürel öğelerin, bir toplumu diğer toplumlardan ayıran özellikler olduğunu kavrarken diğer taraftan da yerelden ulusa ve ulusaldan evrensele doğru taşınarak dünya kültürel mirasının renklenmesine ve zenginleşmesine katkı sağladığını kavrarlar.

1.ve 2. Fotoğraflarda bulunan heykeller de  Genç Osman  ve  Yunus Emre ‘ ye aittir. Daha önce hazırlanan  Yunus Emre  ve Genç Osman hakkındaki bilgi kartlarını öğrencilere verilir ve okumaları istenir. Daha sonra bilgi kartları ellerinden alınır ve akıllarında kalan bilgileri söylenmesi istenir. İki gönüllü öğrenci seçilir birisinin Genç Osman diğerinin Yunus Emre olduğunu hayal etmeleri söylenir.

3.ve 4. Resimlerdeki eskiden kullanılan aletlerin hangi alan da kullanıldıklarını tahmin etmeleri istenir Öğretmen aletlerin kullanım amaçlarımı açıklar ve öğrencilerden bu araçlar hakkında  kısa bir senaryo üretmeleri istenir. Örneğin: oyun oynamaktan gelen   bir çocuk. Annesin den ekmek ister ama  annesi evde  unun bulunmadığını biraz sabretmesini söyler çocuğa.  Çocuğun  buğdaydan un yaparken annesini izlediğini  hayal etmeleri istenir öğrencilerden. Böylece el değirmeninin işlevini unutmayacaklardır.

  1. fotoğrafta bulunan kapların içinde neler olabileceği  sorulabilir. Hayal ettikleri şeylerin nasıl koktukları, sıcak veya soğuk mu olduklarını söylemeleri istenir.

6.fotoğrafta bi yarışma yapılır ve bilen ödüllendirilir. Aksaray ‘ın özelliklerini yansıtan bu çalışmanın üzerindeki  simgeleri tanıyan ve öğretmene  en fazla  sayıda simge söyleyen öğrenci ödülü kazanmış olur.

7.ve8. fotoğrafta yöresel kıyafetler bulunmaktadır . Kendilerini bu kıyafetlerin içinde hayal etmeleri  istenir. Kıyafetlerin isimleri söylenir. Daha önce bu isimleri duyup duymadıkları sorulur.

11.ve 12.  Fotoğrafta temsili kına gecesi yapılmıştır. Eskiden kına gecelerinde  tef  çalındığı anlatılır. Tef deriden yapılmaktadır ve nemlenmektedir.  Bu yüzden kullanılmadan önce  ısıtılması yani kurutulması gerekmektedir. Öğrencilere neden böyle bir işlem yapıldığını sorabilirsiniz.

  1. fotoğrafta öğrencilere ninni mırıldanmalarını isteyebiliriz.

16 ve 21. Fotoğraflar arasında taşpınar halısından bahsedilir. Halı dokunan tezgahlar, dokunurken kullanılan malzemeler, ipin inceltilmesi,  ipe renginin doğal  bitkilerle verilmesi anlatılır.

22.fotoğrafta  halıların tamir edilişi anlatılmaktadır. 23. Foto da usta-çırak ilişkisi anlatılır. Öğrencilere “işin püf noktası “atasözünün hikayesi anlatılır.  Öğrencilere  usta-çırak ilişkisinin ne gibi faydaları olabileceği sorulur.

  1. fotoğrafta iki öğrenci seçilir ve tabloları görmemeleri istenir tablolara öğrenciler sırtlarını dönerler. Diğer arkadaşları  görme engelliymişler gibi tabloları onlara anlatmaları istenir.  Sonra gözlerini açan ve tabloları gören öğrenciler sanki bu iki,tablonun  hayalindekilere benzeyip benzemediği sorulur.

29.Foto  Aksaray evlerine ait döşemeler. Taşpınar halısından dokunmuş yastıklar, köşe divan takımı bulunmaktadır. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine. Sözünün açıklaması yapılır. Aslınla divan ve kerevetin aynı anlama geldiği açıklanır.

Son olarak öğrencilere kültür evinde yangın başladığını  ve her öğrencinin bir nesne kurtarma hakkı olduğu düşünüldüğünde öğrencilere hangi nesneyi alacakları sorulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu