Yöresel Yemekleriz

Aksaray İçecekleri

Ayran: Yoğurta tuz ve su eklenerek karıştırılması ile elde edilir. Süt kıvamında bir görünüm olması gerekir (Doğaray, 2009, s. 12).

Ayva Kompostosu: Yıkanıp iyice temizlenen ayvalar dört parçaya bölünür ve çekirdekleri ile çekirdek yatakları çıkarılır. Çekirdekleri hoş bir renk vermesi için kaynatılan suya parçalanan ayvalarla birlikte atılır. Yaklaşık yarım saat sonra ayvalar piştikten sonra toz şeker eklenir. Biraz kaynatılır ve soğuduktan sonra tüketilir (Doğaray, 2009, s. 13).

Böğürtlen Suyu: Böğürtlenin siyahlaşmaya başladığı eylül ayına doğru böğürtlenler toplanın. Sulandırılarak veya sade posasından ayrılarak içilir (Çıtak, 2008, s. 39; Koçak & Ceylan, 2006, s. 24).

Gül Suyu: İlkbaharda yetişen gül yaprakları toplanır ve içine su doldurulmuş cam şişelerin içine konur. Yaza doğru içine şeker veya bal katılarak içilir (Çıtak, 2008, s. 39).

Elma Kompostosu: Elmaların kabukları soyulur ve çekirdek bölümleri çıkarılır, doğranır, tencereye koyulur. Üzerine su ve limon suyu koyulur. Elmalar yumuşayıncaya dek kaynatılır. Şeker eklenir ve beş dakika daha kaynatılır, soğutulur (Doğaray, 2009, s. 13).

Koruk Suyu: Üzüm tatlanmadan alınır. Posasından ve çekirdeğinden ayrılır. Suyuna biraz tuz eklenir. Genellikle ergenlik çağına gelmiş çocuklara içirilir. Ayrıca turşu yapımında kullanılır (Çıtak, 2008, s. 39).

Kuru Erik Hoşafı: Erikler bir tencere içerisinde su ile bir gece dinlendirilir. Sonra kendi suyuyla hafif yumuşayana dek kaynatılır. Toz şeker koyulur, biraz daha pişirilir ve soğuduktan sonra tüketilir (Doğaray, 2009, s. 12).

Kuru Kayısı Hoşafı: Aynen kuru erik hoşafı izahındaki gibi pişirilir. Ancak erik yerine bu tarifte kayısı kullanılır (Doğaray, 2009, s. 13).

Yanık Koyun Sütü: Koyun sütü biraz dibi yakılarak kaynatılır ve içilir (Çıtak, 2008, s. 39). Ayrıca başka meyvelerle şerbetler, hoşaflar ve kompostolar da yapılır (İşler, 2005, s. 5).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu